1 2 3 4 5 Bu kodu kullana

9 Temmuz 2014 Çarşamba

Bizim Sokağın Tavuk Ailesi               Bakkalın tavuklarından daha önce şurada bahsetmiştim. Dükkanının önünde derme çatma bir kümeste besliyor onları.

               Bütün mahalle ilgiyle izliyoruz.  Ben tavukları biraz aptal zannederdim.  Değilmiş. Karşıdan karşıya bir geçişleri var ki görmeye değer.

                Dikkatlice sağa sola bakıyorlar, birbirlerini kolluyorlar ve emin olduktan sonra salına salına
geçiyorlar karşıya.

                Horozu hiç sormayın. Eşlerine karşı çok ilgili ve koruyucu. Bir gün bulduğu üzüm taneciğini yemeyip "Gıt gıt gıt!" diye eşlerini çağırıp onlara yedirdiğini gördüm.

                Çok şaşırdım. Doğada kendi yemeyip yediren erkek cinsi de varmış meğer:))

                İşte bu tavuk ailesinin bebekleri olmuş. Anne, baba, çocuklar gezintiye çıkmışlar.

                Uzun zamandır anneli civciv görmediğim için çok sevindim onları görünce.  Pazarda gördüğüm makineden çıkma annesiz civcivler içimi acıtırdı hep.

                Bu tavuk hanım çok gururlu peşindeki yavrularıyla. Karınlarını doyuruyor, kolluyor. Bu civcivler çok şanslı. Anneciklerinin kanatları altındalar. Horoz Bey de uzaktan koruyor. Gözü onlarda.


8 yorum:

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Kuluçka makinesi civcivlerini oğlumuzun hatırına eve alıp onlara anne sıcaklığını bir ampulle vermeye çalışan ebeveyn olarak diyorum ki; gerçekten o civcivler çok şanslı. O sıcaklaığı yaşayamayınca çabucak ölüyor yavrular ...

hüznün tadı dedi ki...

Hayat İzlerim- Tavukların da kuluçka olmak şansı yok.Bir kaç gün içinde büyüyüp marketteki yerlerini alıyorlar.

Adsız dedi ki...

ne zevkli iş :) keşke bizim mahallede de olsa

Alanay yıldırım dedi ki...

tavuklar çok uyanık hayvanlar bana göre.özellikle o yan bakışlarıyla beni çokda güldürüyorlar.yazları annemlerde gözlemleme şansın çok oluyor zira 20 den fazla tavukları var :)

hüznün tadı dedi ki...

Toprak- Bakkallık işini zevkli hale getiren kendisi. Aslında bizde bir şeyler yapabiliriz. Büromuzda bir saksıda domates yetiştirebiliriz:))

hüznün tadı dedi ki...

Alanay- Ne güzel. Benim de çocukluğum kümesi olan lojmanlarda geçti. Bahçede dolaşan tavuklar, civcivler, sıcacık yumurtalar hepsi harika şeyler... Bu güzellikleri çocuklarımın da yaşamasını isterdim.

Asis dedi ki...

İnsanı ne kadar mutlu ediyor değil mi? Ama büyük şehirlerde maalesef değil hayvan toprak parçası bile kalmayacak yakında :( özellikle İstanbul da... Sevgilerimle

Cihanin Bahcesi dedi ki...

o minikleri birbir operim..
bayilirim civcivlere,,
mutlu bayramlariniz olsun:))))